Tržište smeštaja i putovanja u godinama pred nama sasvim sigurno očekuju velike promene.
Nova pravila i najavljeno uvođenje reda među velike igrače poput „Bukinga” obećava, ali za Srbiju koja još nije članica Evropske unije (EU) to i dalje nije rešenje problema koji ima sa najuticajnijom platformom na svetu. I u našoj zemlji „Buking” u ugovorima sa hotelima koristi spornu klauzulu koja zabranjuje da se oglašava niža cena od one koja je istaknuta na toj platformi.
Kako za „Politiku” kaže Stevan Barović, direktor hotela „Heritidž”, ova klauzula je navedena u ugovorima sa „Bukingom”, ali se to odnosi i na sve druge platforme koje nude njihove sobe.
– Razlikuje se samo iznos provizija koje naplaćuju, ali je politika poslovanja ista. Praktično, mi na našem sajtu ne možemo da ponudimo sobu jeftinije od cene koju je, recimo, „Buking” oglasio, osim ako smeštaj ne nudimo direktno gostu koji nam se javio – kaže on i dodaje da je to tako godinama, ali da niko ne reaguje jer im „Buking” pa i druge onlajn platforme znače u poslu.
Jasno je da se većina rezervacija i u domaćim hotelima ostvaruje upravo preko ovih onlajn platformi, ali se postavlja pitanje da li bi to bilo tako ukoliko bi hoteli imali slobodu da i sami formiraju cene na svojim sajtovima. Da nije tako, ne bi se toliko zemalja u Evropi pobunilo i podiglo tužbe protiv „Bukinga” i njegove politike zasnovane na čistoj zloupotrebi dominantnog položaja. Evropski mediji upozoravaju da se u narednih nekoliko godina mogu očekivati tektonske promene na tržištu putovanja jer „Buking” gubi ekskluzivnost oglašavanja najniže cene, što je nepravična ugovorna odredba koju je nametnuo hotelima.
Aktom o digitalnim uslugama ova kompanija je dostigla status takozvanog „vratara” i u trenutku kada i zvanično dobije taj status moraće da se prilagodi znatno strožim pravilima, od politike cena do razmene podataka sa hotelima. Ovo za putnike znači da će ubuduće imati veći izbor i da će, recimo, smeštaj možda biti jeftiniji ako ga rezervišu preko hotela, umesto preko posrednika. Mogu da očekuju i više obaveštenja o akcijama koje nude hoteli. Ovaj propis se, inače, odnosi najviše na internet posrednike i platforme, internet tržišta, društvene mreže, platforme za razmenu sadržaja… Posebna pravila se primenjuju u slučaju velikih internet platformi, onih sa više od 45 miliona korisnika mesečno u EU, što je nakon „Gugl travela” dostigao i „Buking”. Prihod „Bukinga” je porastao za 25 odsto u 2023. U odnosu na prethodnu godinu, na oko 21,4 milijarde dolara, uz neto dobit veću od četiri milijarde dolara. Evropsko hotelijerstvo već dugo upozorava na nepošteno poslovanje prakse najveće onlajn agencije (OTA) i poziva na više pravednosti i transparentnosti na ovom tržištu smeštaja. Neke zemlje su i pre donošenja ovih propisa uspele da se izbore sa monopolističkim klauzulama poput ove sa cenama. Da bi zaštitile svoje hotelijere, one su još od 2015. godine donosile zakone kojim zabranjuju uvođenje klauzule o paritetu cena, a to su tako rešile Austrija, Belgija, Francuska, Italija, Portugalija, Švajcarska i Nemačka. Klauzula se svakako više neće nalaziti u ugovorima sa hotelima, a novost je i to da će se ubuduće svi sporovi protiv „Bukinga” pokretati na nacionalnim sudovima, umesto u Amsterdamu, gde je evropsko sedište „Bukinga”.Španska antimonopolska agencija kaznila je, inače, ovu platformu prošle godine sa 413,2 miliona evra zbog zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu u poslednjih pet godina. U ovom iznosu su dve kazne, jedna za samu kompaniju, a druga za „Buking holdings” na njujorškoj berzi. Razlog je isti kao i ovaj zbog koga grčki hotelijeri pokreću kolektivne tužbe, a hotelijeri iz Nemačke očekuju prve odštetne zahteve. U Španiji je, naime, ova kompanija od 2019. godine koristila prednosti svog tržišnog udela od oko 90 odsto da nametne nepoštene uslove hotelima za cene smeštaja i ograniči konkurenciju drugih provajdera. Ni španski hoteli nisu smeli da na svojim internet sajtovima nude smeštaj jeftinije od „Bukinga”, dok je kompanija imala pravo da sama i bez konsultacija sa hotelima odredi popuste na njihove sobe.
Memić: Hoteli se nisu žalili
Ministar turizma i omladine Husein Memić kaže za „Politiku” da do sada nisu imali primedbe hotelijera oko saradnje sa „Bukingom”, ali da, ako se sporna klauzula pominje u ugovorima, ne bi bilo loše da se pridruže zahtevima evropskih kolega.
Tu smo da ih štitimo, na njima je da nam prijave ukoliko imaju problem. Imali smo više sastanaka i do sada niko od hotelijera nije pomenuo da se u ugovorima pominje sporna klauzula. Ako je tako, onda imamo problem i sa zloupotrebom monopolskog položaja, a to mora da se sankcioniše – kaže Memić.